+358 6 420 2924 info@skor.fi
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Seinäjoen kaupunginorkesteri
  • Etusivu
  • Konsertit
    • Tulevat konsertit
    • Menneet konsertit
  • Lipunmyynti
    • Lipunmyynti
    • Kausikortit
    • Lippujen hinnat
  • Orkesteri
    • SKORin esittely
    • Muusikot
    • Kokoonpanot
    • Taiteellinen johtoryhmä
    • Toimielimet
    • Tilauskonsertit
  • Tutustu toimintaamme
    • Teosesittelyt
    • Nuoret kuulijat
    • Opas kävijälle
    • Konserttipaikat
    • Seinäjoki-sali
    • Muu toiminta
    • Äänitteet
  • Yhteys
    • Yhteystiedot ja sijainti
    • Hallinto
    • Lähetä palautetta
    • Medialle
Valitse sivu

Viimeiset sanat -verkkokonsertti

Ajankohtaista, Tulevat konsertit

Viimeiset sanat -verkkokonsertti
Viimeiset sanat -verkkokonsertti
31.03.2021 19:00 | Tallennettu Törnävän kirkossa
Muusikot:
Risto-Pekka Alhainen, Tekstinlukija | Antti Laasanen, viulu | Hilkka Rauhala, Viulu | Ilkka Vainio, Alttoviulu | Jussi Peltonen, Sello | Jussi Haavisto, Kontrabasso
Teokset:
Johdanto – Maestoso ed Adagio | Sonaatti I – Largo | Sonaatti II – Grave e cantabile | Sonaatti III – Grave | Sonaatti IV – Largo | Sonaatti V – Adagio | Sonaatti VI – Lento | Sonaatti VII – Largo | Il terremoto (Maanjäristys) – Presto e con tutta la forza
Esittely:

Santa Cueva – kappeli, Cádiz, Espanja, Pitkäperjantai vuonna 1787:

”Seinät, ikkunat ja kirkon pylväät on verhottu mustalla kankaalla ja vain yksi suuri keskellä kattoa roikkuva lamppu valaisee juhlallisen pimeyden. Keskipäivän koittaessa ovet suljetaan ja seremonia alkaa. Lyhyen johdannon jälkeen piispa nousee saarnastuoliin, lausuu ensimmäiset sanat ja saarnaa niistä. Kun tämä on tehty, hän laskeutuu alas saarnastuolista ja polvistuu alttarille. Tämä väliaika täyttyy musiikilla. Musiikin loputtua piispa nousee jälleen saarnastuoliin, lausuu sanat, laskeutuu alas ja polvistuu toisen kerran, ja kolmannen, ja niin edelleen; ja joka kerta orkesteri täyttää musiikilla saarnan jälkeisen ajan.”

Lainaus on Joseph Haydnin (1832 – 1809) esipuheesta teoksen Vapahtajan seitsemän viimeistä sanaa ristillä oratorioversion ensipainokseen vuonna 1801. Tekstissä säveltäjä muistelee, kuinka sävellyksen tilaaja aikoinaan kertoi tilanteesta, johon musiikkia tarvittiin.

Vuonna 1785 Haydn vastaanotti yllättävän työtilauksen Cádiz’sta, rikkaasta andalusialaisesta kaupungista, jonka seurakunnan piispa halusi monin tavoin kohentaa kirkon ilmettä ja toiminnan tasoa. Niinpä hän lähestyi aikansa ehkä kuuluisinta ja tuotteliaaksi tiedettyä soitinmusiikin säveltäjää Joseph Haydnia pyytäen tätä laatimaan musiikin jo perinteisesti vietettyyn pääsiäisajan seremoniaan Santa Cuevan luolamaisessa kappelissa. Tilauksessa toivottiin säveltäjältä orkesterimusiikkia, joka ilmentäisi määriteltyjä tekstejä, ja jonka rakenne ja kesto oli tarkoin rajattu.

”Minun sävellykseni täytyi sopia näihin olosuhteisiin. Tehtävä kirjoittaa seitsemän Adagio-osaa, jokainen kestoltaan kymmenen minuuttia, ilman että kuulija tylsistyy, ei ollut kaikkein helpoin. Ja pian huomasin senkin, että oli myös vaikeuksia pitäytyä osille annetussa kestossa.”

Ponnistelujen tuloksena syntyi lopulta orkesterisävellys, jonka alkuperäinen nimi kuuluu: Musica instrumentale sopra le 7 ultime parole del nostro Redentore in croce, ossiano 7 sonate con un’introduzione ed al fine un terremoto (Instrumentaalimusiikkia Lunastajamme seitsemään viimeiseen sanaan ristillä, seitsemän sonaattia, johdanto ja lopussa maanjäristys). Haydn oli kovin tyytyväinen lopputulokseen ja toivoi teoksen leviävän laajempaan käyttöön. Kokonaisuudesta julkaistiinkin melko pian versiot jousikvartetille sekä pianolle. Myöhemmin Haydn laajensi teoksen vielä oratorioversioksi. Kuulijan päätettäväksi jää, kuinka säveltäjä lopulta onnistui musiikissaan kuvaamaan nimenomaisia, tarkoin rajattuja lauseita. Oli niin tai näin, nämä seitsemän musiikillista ”meditatiivia”, johdanto ja lopun maanjäristys ovat jokainen itsessään huolellisesti sommiteltuja kappaleita. Aikaakin teos on kestänyt varsin hyvin ja mm. Cadiz’n kappelissa perinne esittää teos joka Pitkäperjantai jatkuu yhä.

Erään tarinan mukaan säveltäjä palkittiin epätavallisesta tilaustyöstä epätavallisella tavalla: tiettävästi eräänä päivänä Haydnille toimitettiin Cadiz’sta laatikko, jossa oli suklaakakku. Leikatessaan kakusta palaa säveltäjä hämmästyksekseen huomasi, että kakku olikin täytetty kultakolikoilla. Oikea pääsiäisyllätys!

Teksti: Mari Taivalmaa

Kategoriat

  • Ajankohtaista
  • Hallinto
  • Menneet konsertit
  • Muusikot
  • Päivän kulttuurivinkki
  • Tulevat konsertit

Tulevat konsertit

  • Piazzolla 100! -verkkokonsertti
  • Piazzolla 100! -verkkokonsertti II
  • Viimeiset sanat -verkkokonsertti
  • Verkkokonsertti: Varjoista korkeaan valoon
  • Hilpeä 1920-luku *Verkkokonserttina*
  • Vappukonsertti feat. Mariska *Verkkokonserttina*
  • Yleisön pyynnöstä V – Tämän teoksen haluaisin kuulla
  • ”Maltilla ja Valtilla on homma hanskassa” –lastenkonsertti
  • SYYSKAUDELLA: SKOR-klubi: Solitude
  • SYYSKAUDELLA: Romantiikkaa ja vaarojen kaikuja - Taiteilijavieraana Lauri Sallinen
Yhteystiedot

Seinäjoen kaupunginorkesteri
Keskuskatu 32 A
60100 SEINÄJOKI
p. 06 420 2924

Yhteystiedot
 

Seinäjoki-sali
Kampustalo, Kalevankatu 35
60100 SEINÄJOKI
p. 06 420 2923

Lue lisää
Liput konsertteihin

• Kaupunginorkesterin toimistolta
• Lipputoimistosta www.lipputoimisto.fi
• Lipunmyynti ovelta alkaa tuntia ennen konserttia

Lipunmyynti

Copyright © 2021 Seinäjoen kaupunginorkesteri

Valakia Interactive logo